Към съдържанието

ГЛАСУВАНЕ

Правилник за дейността на парламента- гласуване

• Заключена тема Тази тема е заключена
19 отговора на тази тема

Анкета: Правилник за дейността на парламента (12 потребител(и) са гласували)

Съгласни ли сте досегашния правилник да отпадне и на негово място да приемем тук предложения правилник?

1. Да (11 глас(а) [91.67%])

Процент гласували: 91.67%

2. Не (1 глас(а) [8.33%])

Процент гласували: 8.33%

Глас

Andromeda

Andromeda

Лейтенант

• Депутати
  • 563 Мнения:
Предлагам стария Правилник на парламента да отпадне и на негово място да бъде приет следния правилник:
...............................................................................

Правилник за дейността на парламента

I. Основни положения

1. Този правилник има за цел да уреди и улесни дейността на парламента.
2. Всеки гражданин на еБългария, който иска да се кандидатира за парламента е длъжен да се запознае с този правилник, а в случай че бъде избран за депутат и да го спазва по време на мандата.
3. Парламента е действаща структура, независимо от формата на управление на е-държавата.
4. При условия на диктатура решенията на парламента имат препоръчителен характер за решенията на диктатора
5. Парламента се ръководи от председател и поне 1 заместник, определен от председателя.
5.1. Заместникът/ заместниците трябва да членове на партия, различна от партията на председателя.
6. Официалното място за дебати е форума на еБългария - секция Парламент, както и скритата секция парламент.
Достъп до парламентарната секция във форума имат депутатите, президента/ диктатора и министрите от кабинета му.
7. Мнения, записани в парламентарната секция не могат да се трият, редактират или коригират от никого.
8. Официалната организация на парламента е Bulgarian Government , а вестникът за официална информация от парламента е  Narodno Subranie

II. Председател на парламента- права и задължения

9. Паролите за орга и за служебния акаунт на председателя в парламентарния скайп чат се съхраняват от председателя по време на мандата.
10. Председателят е длъжен да предаде паролите на следващия избран председател.
11. Председателя на парламента се определя с гласуване
12. Кандидатури за председател могат да се подават в рамките на 48 часа след обявяване на резултатите от изборите.
13. Всеки депутат може да предложи своята или на друг депутат кандидатура за председател.
14. След изтичане на срока предишния председател, ако е депутат или депутата с най-много точки опит отваря тема за гласуване на предложенията.
15. За избран се счита депутата, получил най-много гласове. В случай че двама или повече депутата получат равен брой най-много гласове се провежда втори избор между тях в специално отворена тема.
16. Мандата на председателя започва след избирането му и приключва при изтичане на мандата на парламента, освен в случай че му е гласуван вот на недоверие или е поискана и приета оставката му.
17. Председателят е длъжен да следи за спазване на добрия тон във форума и в парламентарния скайп чат.
18. Председателя е длъжен да информира депутатите за отворени важни теми във форума по един от следните начини- съобщение в парламентарния вестник, съобщение в топика на парламентарния скайп чат, лични съобщения в играта или в скайп.
19. Председателят е длъжен да информира е-обществото за взетите от парламента решения със статия във вестника на парламента най-малко 3 пъти през мандата (на всеки 10 дена)
20. Председателя е длъжен да отчита гласуванията във форума ( да преброява гласовете) и да съобщава резултатите от тях в срок до 24 часа след приключване на гласуването.
21. Председателя има право след изтичане на 3-месечния срок от пускането на темите в скритата секция да ги мести в открития форум, освен в случаите когато има друго решение за тях.

III. Права и задължения на депутатите

22. В срок от 24 часа след обявяване на резултатите от изборите депутатите са длъжни да се запишат в специално отворена тема за присъствие във форума.( Желателно е предварително да си направят регистрация)
22.а Депутатите са длъжни да попълнят във форумния си профил име и линк в играта, за да получат достъп до парламентарния форум.
23. Депутатите имат право да предлагат и да гласуват закони
24. Да се кандидатират за председател на парламента.
25. Да предлагат вот на недоверие за председателя на парламента, президента на страната или диктатора
24.1.- предложенията за вот на недоверие към диктатор и за смяна на политическата система демокрация/диктатура се гласуват в специално отворена  секция в която имат достъп президент/ диктатор, министри, депутати, членове на КС и председателите на топ 5 партиите в случай че не попадат в някоя от другите категории.
26.Под особено важни закони да се разбират такива за смяна на политическата система, за влизане или излизане от съюзи, за сериозни войни посочени в конституцията като специални закони.
27. Преди да пуснат закони в играта депутатите са длъжни да отворят тема за дискусия по тях във форума. В самия закон трябва да се сложи линк към темата с дебат по него.  Препоръчително е законите в играта да се гласуват в края на времето им за да могат да се вземат под внимание мненията изказани в дебата.
28. Законите със статут на специални закони се подлагат на обсъждане в рамките на поне 24 часа преди да бъде пуснато гласуване по тях.
29. Депутатите, президента/диктатора и министрите нямат право да изнасят информация от темите в скритата секция. В случай на нарушение  им се отнема достъпа до секцията след гласуване.

IV. Вето върху законите приети във форума

30. Президента (диктатора) има право да налага вето върху законите приети във форума. В такъв случай те се връщат за повторно разглеждане в рамките на 24 часа след което подлежат на гласуване като обикновени закони.

V. Допълнителни разпоредби и дефиниции

31. Гласуването в играта е според правилата на играта. Препоръчително е да се гласува в края на времето за гласуване за да могат да се вземат впред вид мненията, изказани по време на дебата и да се избегнат грешки.
32.Гласуването във форума става посредством анкета с фиксирано време 24 часа и право на 1 запис от депутат. За обикновените закони за да е прието едно решение трябва да е получило 50% + 1 глас.
33. Гласуването на особено важни закони, които изискват квалифицирано мнозинство се извършва с поименно гласуване с отговор ДА, НЕ  или ВЪЗДЪРЖАЛ СЕ.
34. Гласовете ВЪЗДЪРЖАЛ СЕ не се броят нито за ДА, нито за НЕ. Те имат значение само за отчитане на кворума.
35. Закони, които изискват квалифицирано мнозинство трябва да са получили 66%+1 от всички подадени гласове за да се считат за приети.
36. Със специален статут са законите посочени в конституцията като такива
- за предлагане на мир (предложен от нас или предложен ни от друга е-държава)
- законите за влизане или излизане от съюз
- законите за смяна на политическата система (демокрация/диктатура )
- за отстраняване от длъжност на президента (диктатора)
37. Промени в този правилник се приемат като закон със специален статут.

-----------------------------------------------------------------
Гласуването продължава 24 часа след публикуването на темата / до 20 часа българско време на 01.05.2016/

Andromeda

Andromeda

Лейтенант

• Депутати
  • 563 Мнения:
В окончателния вариант са отчетени забележките, които бяха направени по време на обсъждането.

Andromeda

Andromeda

Лейтенант

• Депутати
  • 563 Мнения:
Сега се усетих, че съм пропуснала да сложа опция "въздържал се" в анкетата и ще помоля ако някой иска да гласува така да го направи като коментар в статията. Гласът ще бъде зачетен.
И.. разбира се, се извинявам за пропуска :)

edo

edo

Гражданин

• Депутати
  • 278 Мнения:
Гласувал: ЗА
Публикувано изображение

Ръамбо сам бе

Ръамбо сам бе

Гражданин

• Регистрирани
  • 22 Мнения:
  • Име: Rambo sam be
ЗА

4040

4040

BLACK NINJA

• Регистрирани
  • 629 Мнения:
въздържал се
ДОГРАМАТА МИ ХЛОПА!

Andromeda

Andromeda

Лейтенант

• Депутати
  • 563 Мнения:
Времето за гласуване изтече.
Доста слаба активност, но се надявам причината да е в празниците, което ме подсеща да ви кажа:
Христос Воскресе!

Сега да се върна на гласуването

В анкетата са постъпили 8 гласа ЗА предложението стария правилник да отпадне и да бъде заменен с предложения нов и
0 гласа Против
Извън анкетата, поради мой пропуск има постъпил 1 глас Въздържал се
Има 2 гласа ЗА, записани като мнения в темата за които не съм проверявала дали не се дублират с гласове в анкетата.

Предложението се приема.

Да ни е честит новия правилник и дано успее да ни помага.

Andromeda

Andromeda

Лейтенант

• Депутати
  • 563 Мнения:
Публикувано изображение

Boyan

Boyan

Старшина

• Депутати
  • 234 Мнения:
Как ще се приема като нямаш кворум?

Andromeda

Andromeda

Лейтенант

• Депутати
  • 563 Мнения:

Виж мнениетоBoyan написа на 01 май 2016 - 11:48 :

Как ще се приема като нямаш кворум?
Хайде да ми покажеш къде има изискване за кворум?

Dr Don

Dr Don

Старшина

• Депутати
  • 154 Мнения:

Цитат

7. Промени в този правилник се гласуват във форума и се приемат с квалифицирано мнозинство и спазено изискване за кворум.

От тук.

Andromeda

Andromeda

Лейтенант

• Депутати
  • 563 Мнения:

Виж мнениетоDr Don написа на 01 май 2016 - 12:19 :

Цитат

7. Промени в този правилник се гласуват във форума и се приемат с квалифицирано мнозинство и спазено изискване за кворум.

От тук.
Хайде сега да ми покажеш ТОЧНО къде го прочете
Жалко, че си бил председател и не знаеш, че изискването за кворум е отменено много отдавна

bakalin

bakalin

Баш трол

• Депутати
  • 819 Мнения:
Ani,
и аз съм против.
Де го Бюджета на Парламента??
Харесва прасковите голи, а жените с мъх.

4040

4040

BLACK NINJA

• Регистрирани
  • 629 Мнения:

Виж мнениетоbakalin написа на 01 май 2016 - 11:22 :

Ani,
и аз съм против.

Боян го. изгуби в таксито! :laugh:
ДОГРАМАТА МИ ХЛОПА!

Dr Don

Dr Don

Старшина

• Депутати
  • 154 Мнения:

Виж мнениетоAndromeda написа на 01 май 2016 - 12:42 :

Виж мнениетоDr Don написа на 01 май 2016 - 12:19 :

Цитат

От тук.
Хайде сега да ми покажеш ТОЧНО къде го прочете
Жалко, че си бил председател и не знаеш, че изискването за кворум е отменено много отдавна

Андромеда, права си, признавам си грешката. Наистина според последната редакция на конституцията е отпаднала необходимодтта от кворум. Вероятно се полъгах от споменаването на думичката в т.34. Обаче  не ми е ясна т.37 - може би ще е по-добре да я няма?

Andromeda

Andromeda

Лейтенант

• Депутати
  • 563 Мнения:

Ani,
и аз съм против.
Късно е чадо, мандалото лопна :pardon:

Сега сериозно- личното ми мнение е, че когато/ ако  има предложена програма за която трябват пари, парламента може да си гласува бюджет за нея, но така безпредметно да блокираме някакви средства в орга просто не разбирам защо. Ако е само за да се използва орга  да се въртят пари на валутния- може ако има повече от необходимите да се заредят другите оргове, които се управляват от финансовия министър.

Cobricata

Cobricata

Старшина

• Депутати
  • 243 Мнения:
Такива гласувания се пускат след празници...как ще приемате нов правилник, при 10 човека активност...

bakalin

bakalin

Баш трол

• Депутати
  • 819 Мнения:

Виж мнениетоAndromeda написа на 02 май 2016 - 02:17 :

Ani,
и аз съм против.
Късно е чадо, мандалото лопна :pardon:

Сега сериозно- личното ми мнение е, че когато/ ако  има предложена програма за която трябват пари, парламента може да си гласува бюджет за нея, но така безпредметно да блокираме някакви средства в орга просто не разбирам защо. Ако е само за да се използва орга  да се въртят пари на валутния- може ако има повече от необходимите да се заредят другите оргове, които се управляват от финансовия министър.

Дрън, дрън -ярина.

Само когато разполага с пари, една Институция е Институция.

Не виждам логиката разни умрели от скръб пИрзиденти и Диктита да харчат безразборно, колкото им душа сака и на корем.
А Парламента да има единствено функцията на спамарник.

Но явно Ани - така ти оттърва, все пак ти си от богопомазаните и също си в кюпа на харчещите народната пара по ЛИЧНА ПРЕЦЕНКА.

Айляк де.
Просто явно не искаш работещ Парламент и си само поредният проформа пИрцидател на скупщината :)
Харесва прасковите голи, а жените с мъх.

Avit0hol

Avit0hol

Лейтенант

• Регистрирани
  • 410 Мнения:

Виж мнениетоbakalin написа на 02 май 2016 - 08:43 :

Дрън, дрън -ярина.

Само когато разполага с пари, една Институция е Институция.

Не виждам логиката разни умрели от скръб пИрзиденти и Диктита да харчат безразборно, колкото им душа сака и на корем.
А Парламента да има единствено функцията на спамарник.

Но явно Ани - така ти оттърва, все пак ти си от богопомазаните и също си в кюпа на харчещите народната пара по ЛИЧНА ПРЕЦЕНКА.

Айляк де.
Просто явно не искаш работещ Парламент и си само поредният проформа пИрцидател на скупщината :)

Парламентът разполага с абсолютно всички пари, това че ги дава  на разни хора да ги прахосват си е негов проблем, а ти само предлагаш задълбочаването му.  Ние на тия не можем да им хванем края, сега и още една дупка да отворим отдето да изтичат средства? По-добре ще е да им спрем кинтата - парите у хазната, докато не почнат да се молят до посиняване, като се натрупа резерв, пари само на час по лъжичка, след сериозна аргументация. То сега  какво е? Примерно, Дзъни праснала 400к. да си брани дитатурата, Велин ги иска от парламента и ботовете вместо импийч пускат донейт - е така няма как да стане, повредата си е в нашия телевизор :)

Акага

Акага

Лейтенант

• Регистрирани
  • 357 Мнения:
Допълнение към правилника - http://tinyurl.com/zmlzhdu

Цитат

22.а Депутатите са длъжни да попълнят във форумния си профил име и линк в играта, за да получат достъп до парламентарния форум.

Теми съдържащи: гласуване

0 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни